Elegantní akácie je možné pěstovat jako přenosné rostliny. Většina akácií, které mají dokonale kulaté, jasně žluté květenství, pochází z Austrálie. Z jejich krásy se však můžeme těšit za jistých podmínek i v našich celoročních podmínkách.
· Akácie jsou jedny z nejznámějších dřevin, které pocházejí z Austrálie. Jejich dekorativní listy jim dodávají velice elegantní vzhled. A nejenom listy, i jejich květy, které jsou uspořádány do kulovitých, anebo válcovitých květenství, povětšinou ve žluté barvě.
Pěstování akácií
· V tropech a subtropech celého světa jsou akácie velice často pěstovány jako zahradní okrasné rostliny.
· Drobnolisté odrůdy akácií je úplně ideální pěstovat například ve formě bonsají.
· V našich podmínkách je možné akácie pěstovat pouze jako přenosné rostliny v interiérech, například v zimních zahradách.
ü Akácie vyžadují značný dostatek slunce.
ü Vyhovují jim lehké a propustné půdy.
ü Během letních měsíců vyžadují bohatou zálivku.
Chcete ji?
Krásným druhem akácie, která je naprosto vhodná pro domácí pěstování je například Acacia glaucoptera, která pochází ze západní Austrálie. Jedná se o pomalu rostoucí keř, který dorůstá výšky okolo jednoho metru. Tato akácie vykvétá nádhernými, kulovitými květenstvími ve žluté barvě. Právě tyto květy jsou na akáciích to nejatraktivnější, neboť vyrůstají přímo z velkých plochých nepravých listů, tak zvaných filodií.
Bakterie a mravenci
· Mnohé z druhů akácií vytvářejí ve volné přírodě velice zajímavé symbiotické vztahy. Na svých kořenech totiž hostí jisté bakterie, nazývané Rhizobium, které dokáží udržovat vzdušný dusík a zásobují jím celou rostlinu. Akácie zase těmto bakteriím poskytuje jiné látky, které jsou pro bakterie potřebné.
· Duté trny akácií hostí také některé druhy mravenců. Ti potom na oplátku ochraňují dřeviny před rozličnými škůdci.