Jaké vlastnosti by měla mít, aby zvířata co nejméně trpěla a nebylo pro ně cestování traumatizujícím zážitkem?
Kvalitní plast – na něm záleží především, neboť se box nesmí při pádu nebo úderu rozbít na tisíc kousků https://www.veselezvire.cz/prepravky-2.
Velikost – Kočka by měla mít uvnitř dostatek místa, ideální je, když se tam může posadit. Ale příliš velká být nemusí, v menším prostoru je menší riziko poranění při přepravě.
Dvířka – kromě bočních dvířek je dobrým řešením vyklápění střechy, a to s masivním uchycením, nejlépe kovovou mřížkou na pevné bezhlučné západky.
Jízda v osobním autě – specializované firmy, které přepravují zvířata, dobře ví, že je osádka vozu i přepravovaný tvor v bezpečí jen tehdy, je-li přepravní box pevně uchycen na sedadlo nebo podlahu vozu. V žádném případě neriskujte volný pohyb přepravky a už vůbec ne vypustit zvíře v kabině vozu na volno. Situace by pak připomínala řízení auta s telefonem v ruce a ohlížením se všude kolem, jen ne na silnici před sebou.
roztomilý králíček

Jak postupovat při přepravě

Přeprava koček je natolik stresující pro zvíře samotné a zčásti i pro její majitele, že se někteří lidé odhodlají nechat přepravovat zvíře specializovanou firmou. Na kratší vzdálenosti to však nemusí být tak velký problém, jak se na první pohled zdá. Stačí jen dodržet některá doporučení zkušených chovatelů.
krabice s kočkou
Zvykání na přepravku – bývá poměrně důležitým krokem, zvláště tam, kde zvířata budete přepravovat častěji na kratší vzdálenosti. Ideální je box vystlat jako pelíšek a ponechat jej kočce volně v místnosti k prozkoumání a očichání. Časem si na něj zvykne a naučí se v něm třeba i spát.
Jakmile dojde na přepravní den, nesnažte se nacpat zvíře dovnitř násilím, především musí mít pocit bezpečného úkrytu před okolním světem, kde si připadá co nejméně viditelná. Vložte dovnitř přepravky starý ručník nebo malou deku, kde se může uschovat a skrýt, v průběhu cesty nemá zrovna v lásce, když ji někdo sleduje a ona nemá před zvědavými pohledy kam zalézt.
hlava kočky
Vystýlání přepravek je důležité také kvůli tzv. ukotvení. Při jízdě se totiž box pohybuje a uvnitř plastové bedny to klouže, zvíře musí vynaložit spoustu námahy, aby se něčeho zachytilo, a právě výstelka mu v tom pomůže.

Ohodnoťte příspěvek