Úspora chemie a vody – je známo, že všechny tekutiny se odpařují, ve zvýšené míře v létě za teplého a slunečného počasí. Platí to i pro velkou plochu hladiny bazénu, tudy uniká každý den několik litrů tekutiny do ovzduší a spolu s nimi i obsažené prostředky bazénové chemie. Jestliže bazén nepoužíváte, vyplatí se pravidelně hladinu zakrývat kvůli úspoře nákladů za vodu i chemii.

čistá voda

Ohřev vody a únik tepla – každá fólie, i ta nejtenčí, je tepelný izolant. Mnozí z nás to dobře ví v souvislosti s tzv. fóliovníky na zahradách, které jsou obdobou skleníků. Pod fólií dochází uvnitř ke skleníkovému efektu – zadržovaný vzduch je teplejší než v okolním prostředí a toho využívají rostliny ke svému růstu. Na stejném principu pracuje i zakrytí hladiny, čímž se zabrání zbytečnému úniku tepla z vyhřáté vody. To ale není vše, solární plachta černá je vynikajícím absorbérem sluneční energie a funguje jako sluneční kolektor. Možná si dobře uvědomujete, jak nepříjemný dokáže být pobyt na slunci v černém oděvu, naopak bílá barva paprsky odráží a v bílém tričku vám v létě nebude takové horko.

Ochrana před spadem nečistot – o této přednosti jistě není třeba se dopodrobna rozepisovat, měli bychom však zmínit fakt, že spadem rozumíme i polétavý prach a pyl, kterého je všude kolem nás značné množství, zvláště v blízkosti městských aglomerací a průmyslových zón. Prach spolu s pylem tvoří více než 70 procent veškerého spadu, který na vodní hladinu dopadá, a pochopitelně se usazuje na dně bazénu. Tvoří pak vrstvu živin pro rozmnožování bakterií a sinic, které mohou být dokonce rezistentní vůči bazénové chemii.

lehátko

Pravidelné zakrývání vodní hladiny šetří náklady nejen na desinfekční prostředky, ale i na provoz filtrace. Čím méně nečistot v bazénu bude, tím kratší dobu budete vodu muset filtrovat. Filtraci vždy pohání vodní čerpadlo a tím se ušetří i za náklady na elektrickou energii.

Ohodnoťte příspěvek