Každý, kdo zná aspoň trochu internet, ví, že je to nejen dobrý pomocník, ale i potenciální nepřítel. I když bych měl určitě dodat, že vlastně není nepřítelem internet sám, nýbrž ti lidé, kteří ho využívají k nekalým činnostem. A ti, kdo to doposud nevědí, by to měli zvědět dříve, než se na internet připojí a než na takovou neznalost tohoto rizika doplatí.
Dnešní svět přináší mnohá rizika, ale to zkrátka rozhodně neznamená, že budeme v bezpečí, když se před ním někam zavřeme a budeme s vnějším prostředím komunikovat výlučně právě přes internet. Kdo by se domníval, že by si takto zajistil svou bezpečnost, by na to mohl naprosto logicky doplatit.
Ve virtuálním světě internetu je stejně jako v našem světě reálném potenciálních rizik dost a dost. Některá jsou známá všeobecně, některá nikoliv, ale každé z nich může způsobit přinejmenším nepříjemné chvilky. A někdy to může skončit i vyslovenou tragédií.
Už od počátku internetu u nás se třeba ví o počítačových virech. Už zkraje jsme byli informováni o tom, že tu něco takového je a že to může škodit, a proto jsme byli vybízeni, abychom se vyhýbali všemu, co vypadá podezřele a co by nám mohlo nějaký ten škodlivý software do počítače vpravit. Ale znáte lidi – jsou nepoučitelní. A tak na takové viry leckdo doplatil. V nejlepším případě placením za odvirování, v horším případě třeba i ztrátou uložených dat a zničením počítače.
Ale viry nejsou jedinými nebezpečími, se kterými se můžeme na síti setkat. Kdekdo se nás tu může pokoušet i podvést, a to jak přes e-mail, tak třeba i přes podvodné internetové stránky nebo sociální sítě. Někdo nás tu může prosit o finanční pomoc jménem nám blízkých osob, někdo nám tu může nabízet něco, co nesplní, někdo nás může i vydírat. A někdo z nás třeba vytáhne i citlivé bankovní údaje a vybílí nám konto.
A proto se mějme i na internetu na pozoru.